طراحی سایت فروشگاهی
طراحی سایت فروشگاهی و مزایایی داشتن یک سایت فروشگاهی چیست؟
آبان ۲۷, ۱۳۹۶
۴ دلیل استفاده از اینستاگرام برای کسب و کار
فروردین ۲۰, ۱۳۹۷
طراحی سایت پزشکی

طراحی سایت پزشکی

شاید برخی تصور کنند که با عرضه‌ی انواع اپلیکیشن‌‌ها و استفاده‌ی بالای مردم از تلفن همراه، دیگر ضرورت چندانی برای راه‌اندازی یک سایت وجود ندارد؛ باید گفت که این تصور نادرست است و داشتن یک سایت هنوز هم در سطح جهان یکی از حیاتی‌ترین کارها برای کسب‌وکارها به شمار می‌رود. شاید بهتر باشد این‌گونه بگوییم که داشتن یک سایت شرط لازم و اساسی برای موفقیت کسب‌وکارها است که البته به‌ تنهایی شرط کافی محسوب نمی‌شود و توسعه‌ی کسب‌وکار از طریق ابزارهای دیگر نیز می‌تواند به رشد هرچه بیشتر آن کمک کند؛ اما به ‌هر حال آنچه روشن است بدون داشتن یک سایت، این توسعه در زمینه‌های دیگر امکان نخواهد داشت. نگاهی به دنیای اینترنت و برندهای بزرگ و کوچک دنیا نشان می‌دهد که همگی آن‌ها دارای سایت هستند و از سایتشان استفاده‌های مختلفی برای برقراری ارتباط با مشتریان می‌کنند. پزشکان نیز به ‌عنوان کسانی که زیاد مورد مراجعه‌ی مردم قرار دارند، از داشتن سایت بی‌نیاز نیستند و طراحی سایت ویژه پزشکان یک ضرورت به شمار می‌رود. در این مقاله قصد داریم به علل اهمیت طراحی سایت پزشکی بپردازیم و نکاتی را در این‌باره طرح کنیم.

 • چرا پزشکان باید سایت داشته باشند؟
 • برای طراحی سایت پزشکی به چه نکاتی باید توجه کرد؟
 • آیا با طراحی یک سایت کار تمام است؟
 • تولید محتوا یعنی چه؟
 • برای تولید محتوا به چه نکاتی باید توجه کرد؟
 • سئو چیست و چه تأثیری بر بهبود رتبه سایت دارد؟

 

چرا پزشکان باید سایت داشته باشند؟

 

 

 •  تغییر فرهنگ خرید

دنیای امروز دنیای اینترنت است و می‌توان گفت که کلیه‌ی افراد جامعه بیشتر از آن که در جامعه به ‌صورت فیزیکی حضور داشته باشند، در دنیای مجازی حاضرند و به فعالیت‌های مختلف مشغول می‌شوند. با راه‌اندازی استارتاپ‌هایی در زمینه‌ی خرید آنلاین، حمل‌ونقل آنلاین و… به تدریج فرهنگ خرید مدرن در بین مردم شکل‌ گرفته و از این ‌رو کسب‌وکارهای سنتی به تدریج جای خود را به کسب‌وکارهای مدرن می‌دهند؛ یعنی کسب‌وکارهایی که از بستر اینترنت برای ارتباط با مشتریان خود استفاده می‌کنند. پزشکان نیز همانند سایر اقشار جامعه باید بتوانند خدمات خود را به ‌صورت آنلاین نیز عرضه کنند و از اهمیت فضای مجازی غافل نشوند. در غیر این صورت به حاشیه خواهند رفت و کسی آن‌ها را نخواهد شناخت.

 

 • ویزیت آسان

امروزه دیگر کمتر کسی هست که تمایلی به مراجعه‌ی حضوری برای گرفتن نوبت داشته باشد و این مسئله در شهرهای بزرگ بسیار مشکل بوده و در عمل ناشدنی است. از طرفی گرفتن نوبت به ‌صورت تلفنی نیز دردسرهای خاص خود را دارد و ممکن است افراد به دلیل نوع فعالیت خود نتوانند در ساعات کاری در طول روز با مطب تماس گرفته و نوبت دریافت کنند؛ به همین خاطر باید امکانی وجود داشته باشد تا افراد در هر ساعت از شبانه‌روز بتوانند به خدمات پزشکی دسترسی داشته باشند.

 

 • اعتمادسازی

یکی از مهم‌ترین دلایلی که طراحی سایت پزشکی را به یک ضرورت تبدیل می‌کند مسئله‌ی اعتمادسازی است؛ در حال حاضر بنا به دلایل مختلف افراد نمی‌توانند به راحتی به پزشکانی که از قبل نمی‌شناسند اعتماد کنند؛ اما داشتن یک سایت سبب می‌شود تا مردم نسبت به پزشکان از قبل آگاهی پیدا کرده و با مطالعه‌ی نظرات دیگران درباره‌ی فعالیت‌های آن‌ها، اقدام به تصمیم‌گیری درست‌تر و بهتر کنند؛ در حقیقت مردم به پزشکانی که یک ذهنیت قبلی نسبت به آن‌ها پیدا کرده باشند، راحت‌تر اعتماد می‌کنند تا پزشکانی که آن‌ها را نمی‌شناسند.

 

 • ارتباط مستمر

در کشورهای پیشرفته‌تر افراد معمولاً در انتخاب پزشک خود دقت زیادی به خرج می‌دهند و پس از انتخاب یک پزشک معین، ماهر و قابل‌اعتماد هر بار به او مراجعه می‌کنند. در ایران هنوز این فرهنگ شکل نگرفته اما پتانسیل‌های بالایی برای آن وجود دارد؛ داشتن یک سایت پزشکی سبب ایجاد نوعی ارتباط مستمر بین افراد و پزشکان می‌شود؛ به ‌طوری که افراد حتی بعد از مراجعه به پزشک خود نیز به طور مستمر به سایت او سر زده و در جریان مطالب جدید سایت قرار می‌گیرند؛ این مسئله در برندسازی شخصی از پزشکان بسیار مؤثر است و می‌توان گفت که نوعی رابطه‌ی وفاداری را در مراجعه‌کنندگان ایجاد می‌کند.

حتما بخوانید   طراحی سایت شرکتی

 

 • معرفی آسان

اگر شما یک پزشک حاذق هستید، بنابراین مشتریان شما حتماً شما را به اعضای خانواده، دوستان و آشنایانشان معرفی خواهند کرد و از شما به نیکی یاد خواهند کرد، اما این برای شما کافی نیست و شما باید بتوانید حقیقت خود را به‌ صورت کامل و هر آنچه که هست به مراجعه‌کنندگانتان نشان دهید؛ بنابراین اگر یک سایت داشته باشید، می‌توانید این سایت را به مراجعه‌کنندگان خود معرفی کرده و از آن‌ها بخواهید که برای معرفی شما به دیگران نیز سایتتان را به آن‌ها معرفی کنند تا از این طریق افراد دیگر به طور مستقیم وارد تعامل با شما شوند.

 

 • اعتبار و رسمیت

تجربه نشان داده است پزشکانی که سایت دارند، نسبت به پزشکانی که سایت ندارند از اعتبار و رسمیت بیشتری نزد مردم برخوردار هستند؛ زیرا افراد وقتی به سایت یک پزشک مراجعه می‌کنند، می‌توانند اطلاعاتی درباره‌ی پزشک مربوطه کسب کنند و با مطالعه‌ی نظرات سایر کاربران و مطالعه‌ی پاسخ‌های پزشکان، پی به اعتبار و رسمیت آن‌ها ببرند. به طور کلی در دنیای امروز کسب‌وکارهایی که سایت نداشته باشند، به طور ناخودآگاه جایگاهی برای مردم نداشته و دارای رسمیت و اعتبار نخواهند بود.

 

برای طراحی سایت پزشکی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 • تناسب طراحی با موضوع

یکی از اصلی‌ترین نکاتی که در طراحی سایت ویژه پزشکان باید در نظر گرفته شود، توجه به موضوعی است که قرار است سایت برای آن طراحی شود؛ برای مثال طراحی سایت دندانپزشکی باید با طراحی سایت کلینیک زیبایی تفاوت داشته باشد؛ منظور از تفاوت داشتن هم در ظاهر است و هم در طراحی ساختار موضوعی؛ برای مثال در بُعد ظاهری در طراحی سایت‌هایی با موضوعات مختلف باید از المان‌های گرافیکی مرتبط با آن موضوعات استفاده کرد؛ مثلاً برای طراحی سایت دندانپزشکی از المان‌های مرتبط با دندان و لثه می‌توان استفاده کرد؛ این در حالی است که برای طراحی سایت کلینیک زیبایی باید از المان‌های مرتبط با عمل زیبایی بسته به حیطه‌ی تخصصی عمل استفاده کرد. به طور کلی ظاهر سایت شما باید به‌ گونه‌ای باشد که کاربران در همان مواجهه‌ی اول با یک نگاه متوجه موضوع سایت شوند.

منظور از تفاوت داشتن در ساختار موضوعی، طراحی بخش‌های مختلف سایت به‌ تناسب شاخه‌های مرتبط با موضوع است؛ برای مثال شاید در طراحی سایت دندانپزشکی قرار دادن عکس‌های مربوط به بعد از عمل جراحی از مراجعه‌کنندگان چندان ضرورتی نداشته باشد، اما قرار دادن عکس‌های مربوط به عمل زیبایی مراجعه‌کنندگان به‌ ویژه مقایسه‌ی عکس‌های قبل و بعد از عمل امری ضروری است که باید در طراحی سایت لحاظ شود.

 

ظاهر سایت شما باید به ‌گونه‌ای باشد که کاربران در همان مواجهه‌ی اول با یک نگاه متوجه موضوع سایت شوند. منظور از تفاوت داشتن در ساختار موضوعی طراحی بخش‌های مختلف سایت به ‌تناسب شاخه‌های مرتبط با موضوع است.

 

 • کاربری آسان

کاربری آسان یکی از رموز موفقیت هر وب‌سایتی است؛ باید توجه داشت که کاربران فضای مجازی ممکن است روزانه از صدها سایت بازدید کنند؛ بنابراین آن‌ها زیاد حوصله ندارند که زمانی را برای سر در آوردن از اول و آخر سایت صرف کنند؛ معمولاً اگر یک سایت نتواند در همان لحظات اول کاربر را جذب کند، آن کاربر برای همیشه از سایت خداحافظی خواهد کرد. هر کاربر ممکن است از راه‌های مختلف مانند شبکه‌های اجتماعی، موتورهای جستجو و یا به ‌صورت مستقیم یعنی با واردکردن لینک سایت در مرورگر به وب‌سایت وارد شود و از این کار هدفی را دنبال می‌کند؛ بنابراین طراحی سایت ویژه پزشکان به‌ گونه‌ای باید باشد که کاربر بتواند در کم‌ترین زمان ممکن به هدفش دست پیدا کند. یکی از مشکلاتی که معمولاً در طراحی سایت‌های مختلف دیده می‌شود، پاس دادن کاربران از یک بخش سایت به بخش دیگر سایت است؛ به ‌گونه‌ای که این پاس‌کاری کاربر را خسته کرده و او را از ادامه‌ی ماندن در سایت منصرف می‌کند. مسئله‌ی کاربری آسان در طراحی سایت پزشکی به طور ویژه باید مورد توجه قرار گیرد؛ زیرا کاربران سایت‌های پزشکی معمولاً از اقشار مختلف مردم هستند و بخش قابل توجهی از این کاربران ممکن است به ‌صورت حرفه‌ای با فضای مجازی آشنا نباشند؛ به همین خاطر باید طراحی سایت به نحوی انجام شود که تمامی افراد با هر سطح مهارتی بتوانند در سایت مطالب موردنظر خود را دنبال کنند.

حتما بخوانید   طراحی سایت دانشگاهی

 

 • رویکرد تعاملی

منظور از رویکرد تعاملی آن است که کاربران بتوانند با سایت تعامل برقرار کنند و سایت نیز به فعالیت‌های کاربران واکنش نشان دهد؛ برای مثال طراحی بخش‌هایی مانند پرسش و پاسخ، تالارهای گفتگو، نظرسنجی و… نمونه‌هایی هستند که می‌توانند به سایت رویکرد تعاملی ببخشند. ایجاد رویکرد تعاملی در سایت از چند جهت اهمیت دارد؛ اول اینکه سایت را از حالت یک طرفه خارج کرده و سبب می‌شود که کاربر از حضور خود در سایت احساس خستگی و پوچی نکند. دوم اینکه کاربران می‌توانند سؤالات خود را از مسئولان سایت یا سایر کاربران بپرسند و ابهامات خود را برطرف کنند. سوم اینکه خود صاحبان سایت نیز می‌توانند از رفتار کاربران در سایت بازخوردهای بهتری گرفته و برای سیاست‌گذاری‌های بعدی خود این بازخوردها را مورد استفاده قرار دهند.

 

آیا با طراحی یک سایت پزشکی کار تمام است؟

بهتر است سایت خود را قبل از نهایی کردن به ‌صورت آزمایشی پیاده‌سازی کنید و آن را به ‌عنوان نمونه طراحی سایت پزشکی برای مدتی معین به ‌کار گیرید تا متوجه نقایص آن شده و آن‌ها را برطرف کنید. اگرچه طراحی سایت پزشکی خود یک گام مهم در زمینه‌ی معرفی و توسعه فعالیت‌های پزشکان محسوب می‌شود، اما باید تأکید کرد که راه‌اندازی یک سایت تنها کافی نیست و مهم‌تر از راه‌اندازی، به‌روزرسانی و بارگذاری مستمر مطالب است که سبب می‌شود سایت تأثیرگذار باشد.

متأسفانه بسیاری از کسب‌وکارها از این موضوع آگاهی ندارند و تصور می‌کنند که تنها با خرید دامنه و فضا و استفاده از یک قالب از پیش آماده، کار راه‌اندازی سایت به پایان رسیده است. این تصور اشتباه سبب می‌شود تا سایتشان برای همیشه ناشناخته بماند؛ به‌ گونه‌ای که انگار اصلاً سایتی را راه‌اندازی نکرده‌اند! به‌روزرسانی سایت از چند جنبه حائز اهمیت است؛ اول اینکه به کاربران و مراجعه‌کنندگان احساس ارزشمندی می‌دهد؛ اگر آن‌ها در باز کردن روزانه‌ی سایت شما با مطالب جدیدی مواجه شوند، احساس می‌کنند که مسئولان سایت آن‌ها را دیده‌اند و متوجه حضورشان شده‌اند. جنبه‌ی دیگر موضوع رقابت است؛ باید بدانید که تنها شما نیستید که به فکر طراحی یک سایت پزشکی افتاده‌اید؛ بلکه افراد زیاد دیگری هم هستند که چنین ایده‌ای را در سر دارند و حتی چندین سایت هم تاکنون در این رابطه راه‌اندازی شده‌اند؛ اما آنچه که می‌تواند سایت شما را از سایر وب‌سایت‌‌ها متمایز کند، محتوای سایت، نوع پردازش مطالب و نحوه‌ی تعامل با کاربران است. در این زمینه کار اصلی شما تولید محتوا است؛ کاری که بعد از طراحی سایت پزشکی مهم‌ترین کار محسوب می‌شود و شما باید به روش‌های انجام آن فکر کنید. در ادامه درباره‌ی تولید محتوا بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

اگرچه طراحی سایت پزشکی خود یک گام مهم در زمینه‌ی معرفی و توسعه‌ی فعالیت‌های پزشکان محسوب می‌شود، اما باید تأکید کرد که راه‌اندازی یک سایت تنها کافی نیست و مهم‌تر از راه‌اندازی، به‌روزرسانی و بارگذاری مستمر مطالب است که سبب می‌شود سایت تأثیرگذار باشد.

 

تولید محتوا یعنی چه؟

تولید محتوا به زبان ساده به فرآیند تهیه‌‌ی مطالب و بارگذاری آن‌ها بر روی سایت گفته می‌شود. این تعریف اگرچه در ظاهر بسیار ساده به نظر می‌رسد، اما اشاره به فرآیندی بسیار پیچیده دارد؛ زیرا در فرآیند تولید محتوا شما نمی‌توانید هر مطلبی را به هر موضوعی بارگذاری کنید و باید از اصول و سیاست‌های خاصی پیروی کنید؛ به این کار سیاست‌گذاری محتوا و یا استراتژی محتوا گفته می‌شود. پس از طراحی سایت ویژه پزشکان حتماً باید به تولید محتوا متناسب با موضوعات تخصصی پزشکان پرداخته شود. برای مثال در طراحی سایت دندانپزشکی باید مطالبی در ارتباط با شاخه‌های مختلف دندانپزشکی، بیماری‌های دندان، راهکارهای مؤثر برای حفظ سلامت دندان و… تولید و بر روی سایت بارگذاری کرد؛ یا برای طراحی سایت کلینیک زیبایی باید مطالبی در ارتباط با زیبایی، روش‌های زیباسازی پوست و اندام‌‌ها و… تهیه کرد. نمونه طراحی سایت پزشکی و تولید محتوا برای آن را می‌توانید در اینترنت به راحتی جستجو کرده و ببینید تا نسبت به این مسئله ذهنیت پیدا کنید.

حتما بخوانید   طراحی سایت صنعتی

 

برای تولید محتوا به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 

طراحی سایت پزشکی

 

در تولید محتوا شما باید به چند نکته توجه داشته باشید؛ اول اینکه قبل از هر چیز مطالبتان از جذابیت و گیرایی برخوردار باشد تا کاربران با علاقه بر روی آن کلیک کنند و تمایل داشته باشند که تا انتها آن را بخوانند. نکته‌ی دیگر اینکه این مطالب جذاب باید مرتبط با موضوع کلی وب‌سایت شما باشد و بتوان آن‌ها را به ‌صورت شاخه‌های اصلی و فرعی موضوعی دسته‌بندی کرد. مهم‌تر از همه ‌چیز مطالب سایت شما باید توسط شما تولید شوند و به‌ صورت کپی‌برداری از جای دیگر نباشند. ممکن است شما خودتان توانایی یا فرصت انجام این کار را نداشته باشید؛ بنابراین باید افرادی را به‌ عنوان تیم تولید محتوا استخدام کنید و یا به‌ صورت پروژه‌ای با آن‌ها کار کنید تا به ‌صورت منظم، نوشتن مطالبی را به آن‌ها سفارش دهید. تولید محتوا برای سایت می‌تواند در قالب‌های مختلف اعم از تصویری، صوتی و متنی باشد. انتشار مقاله، تولید فیلم و کلیپ، طراحی عکس و کاریکاتور و انتشار پادکست نمونه‌هایی از تولید محتوا در قالب‌های مختلف هستند. فرآیند تولید محتوا به دلیل نوع کار و پیچیدگی‌هایی که دارد یک فرآیند نسبتاً زمان‌بر و طاقت‌فرسا است و معمولاً هزینه‌های قابل توجهی را در پی دارد. به همین خاطر اگر به فکر سیاست‌گذاری محتوا هستید، حتماً باید از قبل تدبیری برای منابع مالی لازم بیندیشید. باید بدانید که نظم و استمرار در انتشار مطالب اهمیت زیادی دارد و این مسئله علاوه بر جلب‌ توجه کاربران باعث شناخته شدن سایت شما به موتورهای جستجو و بهبود سئوی سایت شما نیز خواهد شد.

 

سئو چیست و چه تأثیری بر بهبود رتبه سایت دارد؟

 

سئو چیست

سئو به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که در راستای بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو انجام می‌شود. در دنیای حقیقی فروشگاه‌‌ها معمولاً با تابلوی خود و یا تبلیغات فیزیکی مانند بیلبوردها، تراکت و پوستر برای افراد شناخته می‌شوند؛ اما در دنیای مجازی خبری از این ابزارها نیست و این موتورهای جستجو هستند که شما را به کاربران معرفی می‌کنند. همان‌طور که می‌دانید همه‌ی افراد برای جستجوی یک موضوع یا سایتی خاص در اینترنت ابتدا یک صفحه‌ی مرورگر باز کرده و در یکی از موتورهای جستجو کلمات کلیدی خود را وارد می‌کنند؛ امروزه تقریباً همه‌ی افراد موتور جستجوی گوگل را برای جستجوهای خود انتخاب می‌کنند. وقتی کلمه یا موضوعی در گوگل جستجو می‌شود، در صفحه‌ی اول جستجوها نتایجی ظاهر می‌گردد که این نتایج در حقیقت پیشنهادهای برتر گوگل به کاربران هستند. معمولاً کاربران پس از جستجوی هر موضوعی در چند صفحه‌ی اول نتایج، به خواسته‌ی خود می‌رسند و از باز کردن صفحات بعدی خودداری می‌کنند. به همین خاطر هرچه بتوانید کاری کنید که وب‌سایت شما در صفحات ابتدایی‌تر قرار گیرد، بیشتر دیده خواهید شد. البته این کار به سادگی انجام نمی‌شود و شما باید به سئوی سایتتان توجه داشته باشید. سئو از بخش‌های مختلفی تشکیل می‌شود که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به کلمات کلیدی، حجم مطالب، لینک‌های درون‌متنی و لینک‌های خارجی (بک لینک‌ها) اشاره کرد. گوگل بر اساس این معیارها و چند معیار دیگر به سایت‌‌ها امتیاز می‌دهد و سایت‌هایی که بتوانند امتیاز بیشتری را کسب کنند، در لیست نتایج گوگل جایگاه بهتری را کسب خواهند کرد. تولید محتوا معمولاً به صورت هدفمند و با در نظر گرفتن اصول و معیارهای سئو انجام می‌شود و به همین خاطر یک فرآیند نسبتاً تخصصی به حساب می‌آید؛ بنابراین ضروری است که از همان ابتدای راه‌اندازی و طراحی سایت پزشکی به این موضوع فکر کرده و برای آن برنامه‌ریزی کنید. در غیر این صورت سایت شما بیشتر به یک مکان دورافتاده و بی‌رونق تبدیل خواهد شد که هیچ دستاوردی برایتان نخواهد داشت. بهتر است قبل از آغاز کار چند نمونه طراحی سایت پزشکی را مشاهده کنید و از آن‌ها در طراحی سایت خود الهام بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *